kosciuszkoGodło PolskiZespół Szkół Nr 1

im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie

ul. Zamkowa 1, 22-300 Krasnystaw

tel/fax: (82) 576 37 55

e-mail: zspnr1.kosciuszko@gmail.com

Wydarzenia szkolne

Dzień Edukacji Narodowej w bieżącym roku szkolnym obchodzony był w naszej szkole inaczej niż zwykle, ponieważ  uwzględniono zasady reżimu sanitarnego. Zamiast uroczystej akademii  dla całej społeczności szkolnej, odbyły się wyłącznie pojedyncze spotkania  w klasach.

Uroczysty charakter tego dnia podkreśliła „tonąca w kwiatach” gazetka umieszczona na tablicy przed pokojem nauczycielskim. Dużo pracy i zaangażowania w uświetnienie tego dnia włożyli  uczniowie z klas technikum ekonomicznego, a szczególnie: Weronika Kaczor, Weronika Karauda, Karolina Krysa, Karolina Kucharska, Milena Poniedziałek.  Życzenia społeczności uczniowskiej skierowane do wszystkich pracowników szkoły warto zacytować:

 

den

Z    okazji    Dnia    Edukacji    Narodowej    składamy    Państwu   Najserdeczniejsze życzenia wielu sukcesów, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

             Wiemy, że praca z młodymi ludźmi, to trudne zadanie, wymagające zaangażowania, entuzjazmu i pozytywnego nastawienia. Dzięki  Edukacji możemy  stawać się dojrzałymi ludźmi i obywatelami.

            Dziękujemy  Państwu za to,  że  jesteście  blisko  nas  i podejmujecie wiele  wysiłków,  by   dzielić   się   z  nami   wiedzą.   Jesteśmy   wdzięczni  za  pasję   i  poświęcenie,  pokonywanie  trudności  oraz  motywowanie  nas do   stawania   się   lepszymi,   poprzez zwalczanie własnych słabości.

                    Społeczność  uczniowska  ZS nr 1  w  Krasnymstawie

O początkach Dnia Edukacji Narodowej można przeczytać na str.: . https://www.wsip.pl/blog/dzien-edukacji-narodowej-skad-pochodzi/

Fragment artykułu:

„Dzień Nauczyciela obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty. Komisja Edukacji Narodowej została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty – od szkół elementarnych poprzez gimnazja, aż do wyższych uczelni. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego, wychowanie obywatelskie.

Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowywaniem podręczników. Zamawiano je u wybitnych uczonych polskich oraz tłumaczono najlepsze opracowania zagraniczne. Komisja uregulowała również podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów. Zreorganizowane zostały też szkoły wyższe: Akademia Krakowska i Akademia WileńskaNiestety utrata przez Polskę niepodległości położyła kres Komisji Edukacji Narodowej.

Historia obchodzenia Dnia Edukacji Narodowej w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Wtedy też odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie, podczas której ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. W 1972 roku natomiast wprowadzono Dzień Nauczyciela, który przypadał w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, czyli 14 października. W 1982 roku w miejsce Dnia Nauczyciela wprowadzono Dzień Edukacji Narodowej.”

243019157 392205429067223 4443121977810565112 n

Tradycją naszej szkoły jest coroczny rytuał przyjmowania najmłodszych uczniów w poczet społeczności Zespołu Szkół nr 1 w Krasnymstawie. Tak było i tej jesieni. Korzystając z ładnej pogody, Samorząd Uczniowski zorganizował całe przedsięwzięcie na boisku szkolnym. W imprezie udział wzięli uczniowie klas pierwszych; tp, tze i br z wychowawcami, dyrekcja, grono pedagogiczne, część starszych uczniów i oczywiście organizatorzy. Młodzież uczestniczyła w nie lada wyzwaniach, sprawdzających  błyskotliwość, sprawność, koncentrację i umiejętność działania  w grupie. Ze wszystkimi zadaniami poradziła sobie znakomicie. Szczególnie emocjonująco i zaskakująco wypadły zawody przeciągania liny. Zabawy było co niemiara. Na wysokości zadania stanęli również wychowawcy pierwszaków radząc sobie znakomicie z pytaniami dotyczącymi historii i organizacji szkoły oraz trudnościami słownikowymi.

            Mamy nadzieję, że ta impreza na długo zagości w pamięci pierwszoklasistów i ich wychowawców. Cieszymy się, że Samorząd Uczniowski po raz kolejny miał okazję pozytywnie zaangażować i zintegrować społeczność naszej szkoły.

nc2021 foto list ksiazki

„Moralnie” zaczytani
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą i propagowanie dzieł polskiej literatury. W tym roku odbyło się jubileuszowe, dziesiąte Narodowe Czytanie. Motywem przewodnim był utwór Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”.
Od premiery w 1906 roku do czasów współczesnych sztuka nieprzerwanie gości na polskich scenach. Wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Przez ponad sto lat w Polsce zrealizowano łącznie ok. 210 inscenizacji. Zapolska z sukcesem potrafiła przekuć swoje różnorodne doświadczenia zawodowe i osobiste na barwne, emocjonujące sylwetki bohaterów scenicznych, dające pole do aktorskiego popisu, a postać Dulskiej szybko stała się jedną z najważniejszych ról kobiecych w polskiej dramaturgii.
Nasza szkoła także wzięła udział w tej szlachetnej inicjatywie kulturalnej. Przedsięwzięcie miało charakter integrujący społeczność szkolną, ponieważ w odczytaniu wybranych scen uczestniczyli uczniowie, dyrekcja i nauczyciele. Dobór fragmentów oraz ich interpretacja miały skłonić publiczność i uczestników nie tylko do śmiechu, ale i refleksji. Odczytaniu towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu Karoliny Rosolińskiej z klasy 2tz. Pomysł zyskał ogromną aprobatę społeczności szkolnej i z pewnością rozbudził zainteresowania czytelnicze i aktorskie. Mamy nadzieję, że podobny sukces odniosą inne akcje Samorządu Uczniowskiego.

zebranie rodz

 

Dnia 13 września 2021 r. (poniedziałek) o godz. 15.30 w Zespole Szkół nr 1 w Krasnymstawie im. Tadeusza Kościuszki odbędzie się zebranie z rodzicami/opiekunami uczniów. Zebranie ogólne odbędzie się w sali gimnastycznej, następnie rodzice/opiekunowie spotkają się z wychowawcami w salach lekcyjnych.

Serdecznie zapraszamy

Dyrekcja i grono pedagogiczne

 

mz ministerstwo zdrowia logo 1280x578

List Ministra Zdrowia do dyrektorów szkół, pedagogów, rodziców w sprawie wykonywania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wśród nieletnich uczniów w wieku od 12 do 15 roku życia - zamieszczony jest w załączniku. 

plan200x200dziennik200x200kulinarni

Oferta edukacyjna ZS nr 1

bip logo