kosciuszkoGodło PolskiZespół Szkół Nr 1

im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie

ul. Zamkowa 1, 22-300 Krasnystaw

tel/fax: (82) 576 37 55

e-mail: zspnr1.kosciuszko@gmail.com

Wydarzenia szkolne

 

Sewilla – miasto w południowej Hiszpanii, stolica regionu Andaluzja. Duży port nad rzeką Gwadalkiwir. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy główne zabytki tj. Plac Hiszpański i Alkazar. Pogoda jak najbardziej nam sprzyjała, było ciepło i słonecznie. Trudno opisać wrażenia jakie wywarł na nas Plac Hiszpański. To co nam rzuciło się w oczy to nie tylko elementy wodne, ale także piękne mosty, które symbolizują królestwa, wielka fontanna na środku placu oraz otaczające galerie w kształcie podkowy. Cały kompleks jest otoczony przepięknym parkiem z egzotyczną roślinnością i żyjącymi w nim papugami. Plac Hiszpański w Sewilli zaprojektował znany architekt Aníbal González. Przechadzając się po tym bogato zdobionym miejscu, zobaczymy inspiracje różnymi stylami architektonicznymi. Kolejnym punktem był Pałac Królewski Alkazar to wiele pięknie ozdobionych sal, patios oraz gigantyczny ogród, który niespodziewanie nas zachwycił, spotkaliśmy także na naszej drodze piękne pawie, które spacerowały po ogrodzie. Początki pałacu sięgają XI w., kiedy rezydowali w nim przedstawiciele kalifatu kordobańskiego. Późniejsi królowie kontynuowali rozbudowę, przystosowaną do własnych potrzeb.

Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do rezydencji na pyszną kolację w wykonaniu naszej gospodyni Inmy.

plac hiszpański

centrum Sewilli kopia

plac hiszpański 2

 

PLAŻA COSTA DEL SOL

Europejskie praktyki zawodowe w ramach realizowanego projeku Erasmus+ Zetka w Hiszpanii

W piątek 9 kwietnia osiemnastu uczniów naszej szkoły Zespołu Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki  w Krasnymstawie  wyjechało na praktyki do Hiszpanii. Praktyki będą trwały trzy tygodnie. W tym czasie młodzież poznaje specyfikę pracy w poszczególnych zawodach: takich jak: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik ekonomista, technik pojazdów samochodowych oraz   murarz-tynkarz.  W sobotę wylądowaliśmy na lotnisku w Maladze. Powitała nas Pani Maja, która zabrała nas na plażę, gdzie spędziliśmy miło czas. Kolejnym elementem naszej przygody był dojazd do naszej rezydencji w Sewilli. Po przybyciu na miejsce spotkaliśmy się z Panią Adą opiekunką naszej grupy z ramienia partnera EuroMind i naszą gospodynią Irmą.  Z wielką przyjemnością mogliśmy się rozpakować w naszych pokojach.  Szybko się zadomowiliśmy, a teraz tylko czekają nas spotkania z pracodawcami i praktyki. Trzymajcie za nas kciuki!

Serdeczne pozdrowienia ze słonecznej Sewilli!

Ps. Nasze nowe doświadczenia

Mój pierwszy lot. Stres jaki mi towarzyszył był tak wielki że trudno go opisać. Byłem kłębkiem nerwów już od kilku dni , ale to co czułem w samolocie przed startem to apogeum wszystkich strachów. Trząsłem się cały, a serce waliło mi tak ze chyba wszyscy słyszeli. Nagle pojawiła się pomocna dłoń, której uścisk pozwolił mi to przeżyć. Start którego się bałem okazał się fajnym przeżyciem A cały lot był przyjemny i bezpieczny  a widoki były cudne. Lądowanie przypomina jazdę kolejką i chętnie przeżyję to kolejny raz.PLAŻA COSTA DEL SOL 1 .jpeg kopia

 

 

 

 

Na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego - 
zwycięstwa Chrystusa Pana nad śmiercią, 
piekłem i szatanem - składamy serdeczne życzenia. 
Niech Chrystus Pan otworzy nasze oczy i serca, 
napełniając je światłem Zmartwychwstania, 
pokojem, radością, mocą ducha i wszelkim 
dobrem, abyśmy umieli Go rozpoznawać 
i o Nim świadczyć w naszym codziennym życiu. 
Wyśpiewujmy radosne ALLELUJA!

Zdrowych, spokojnych i wesołych świąt Zmartwychwstania życzy dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie Zespołu Szkół  nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie

wielkanoc

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Spawalnictwa uprawnia Zespół Szkół Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie do szkolenia spawaczy pod merytorycznym nadzorem Ośrodka Obsługi Spawalnictwa Krajowego Instytutu Spawalnictwa.

atest

 

zus

19 marca 2021 roku odbył się II etap Olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych".

Naszą szkołę w II etapie olimpiady reprezentowały uczennice  technikum  kształcące się w zawodzie technik ekonomista: Izabela Kwiatosz, Weronika Fornek, Weronika Kaczor. 

Celem Olimpiady w ramach programu edukacyjnego “Lekcje z ZUS” jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych. II etap olimpiady miał charakter współzawodnictwa zespołowego.

 zd1

zd

 

 

erazmus

 

Zespół Szkół Nr 1 w Krasnymstawie w ramach programu „ERAZMUS +”  jest w trakcie realizacji projektu „Europejskie praktyki zawodowe – Zetka w Hiszpanii” numer  projektu (umowy) 2020-1-PL01-KA102-081112. Zaplanowane są trzy wyjazdy (mobilności) do różnych miast Andaluzji -wspólnoty autonomicznej w Hiszpanii. Nasi uczniowie po raz kolejny będą mogli odbyć staż  u hiszpańskich pracodawców oraz nabyć nowe kompetencje zawodowe i językowe potwierdzone stosownymi zaświadczeniami i certyfikatami. Projekt obejmuje staże we wszystkich  zawodach obecnie kształconych w szkole (technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik pojazdów samochodowych, technik ekonomista, technik budownictwa i technik mechanik).

Jesteśmy już po rekrutacji dla pierwszej mobilności i przygotowujemy grupę 18 uczniów na staż zagraniczny w pełni sfinansowany z programu „ERAZMUS +”. W zajęciach będą również uczestniczyć uczniowie z listy rezerwowej, jeżeli ktoś z podstawowej grupy nie będzie mógł wyjechać  (siła wyższa, COVID– 19).

Termin pierwszego wyjazdu  11.04.2021 do 01.05.2021 - miasto Sevilla. Ze względu na „tygiel kulturowy” jakim jest region Andaluzji konieczne jest przygotowanie uczestnika w zakresie wzorców zachowań, różnorodności i norm społecznych. Aktualnie przygotowanie grupy obejmuje zajęcia językowe z nauki hiszpańskiego, oraz zajęcia  kulturowe i pedagogiczne.

erazums pl

plan200x200dziennik200x200kulinarni

Oferta edukacyjna ZS nr 1

bip logo