kosciuszkoGodło PolskiZespół Szkół Nr 1

im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie

ul. Zamkowa 1, 22-300 Krasnystaw

tel/fax: (82) 576 37 55

e-mail: sekretariat@zsnr1-kosciuszko.pl

Zespół Szkół Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki to szkoła zrównoważonego rozwoju

Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals – SDGs) to plan działania na rzecz świata, który się ciągle zmienia i przeobraża.  Działania te mają na celu zaspokajanie obecnych potrzeb w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń.

Na szczycie w Nowym Jorku, w dniach 25-27 września 2015 r., przywódcy krajów członkowskich ONZ podpisali dokument “Przekształcania naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”. W dokumencie opisanych jest 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i związanych z nimi działań, które skupiają się one wokół 5 obszarów (5xP): ludzie (people), planeta (planet), dobrobyt (prosperity), pokój (peace), partnerstwo (partnership).

By osiągnąć Cele Zrównoważonego Rozwoju, ludzkość musi ściśle współpracować i szukać rozwiązań. Szkoła to środowisko w którym spotykają się uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, pracownicy oraz współpracujące z nimi instytucje, a więc wszyscy, którzy mogą, a nawet powinni, te cele realizować. Cała społeczność szkolna powinna mieć świadomość, że jej aktywność ma znaczenie i może kształtować sprawiedliwy, pokojowy i zrównoważony świat.

Ważne jest aby młodzież angażowała się w konkretne działania a nauczyciele wspierali je, kształtując w ten sposób postawy, poglądy przyzwyczajenia uczniów. Właśnie w ten sposób młody człowiek może lepiej zrozumieć i nauczyć się, jak zmieniać świat na lepsze.

W związku z działaniami szkoły na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju, zorganizowano konkurs dla uczniów pod hasłem „Zetka to szkoła zrównoważonego rozwoju”. Uczniowie opisywali jak widzą realizację tych celów w naszej szkole. Najlepsze prace zostały nagrodzone ekologicznymi gadżetami, a prace uczniów można podziwiać na przygotowanej wystawie.

eko