Już od kilku miesięcy w Zespole Szkół Nr 1 w Krasnymstawie realizowany jest ekologiczny projekt „Pracownia Odnawialnych Źródeł Energii w ZETCE”.

Jego celem jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej młodzieży i upowszechnianie wiedzy o odnawialnych źródeł energii. Nasze nauczycielki, pani Kinga Ciurysek i pani Monika Łepik prowadzą zajęcia pozalekcyjne i warsztaty projektowe dla uczniów w nowej pracowni OZE, powstałej dzięki wygranej w konkursie „Ekopracownia - zielone serce szkoły”, zorganizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie a finansowany ze środków Unii Europejskiej.

W minionym tygodniu do uczestnictwa w zajęciach zostali zaproszeni uczniowie szkół podstawowych miasta Krasnystaw: Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. A. Mickiewicza, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Jana Pawła II, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Orląt Lwowskich oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im Janiny Doroszewskiej.

Uczestnicy zajęć poznawali źródła energii odnawialnej i sposoby jej uzyskiwania korzystając z nowoczesnych pomocy dydaktycznych: filmów i tablic edukacyjnych oraz modeli prezentacyjnych.

Mogli dokonać pomiaru jakości powietrza a nawet samodzielnie wyprodukować energię elektryczną przy pomocy zestawów eksperymentalnych, w które wyposażona jest pracownia.

Szczególnym zainteresowaniem cieszył się moduł poświęcony ekologicznym pojazdom   niskoemisyjnym. Uczniowie biorący udział w zajęciach wykazali duże zaangażowanie i motywację do poszerzania wiedzy z zakresu ochrony środowiska, a wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne pracownia pozwoliła w ciekawy i przystępny sposób tę wiedzę zdobywać.

Ekopracownia dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w formie dotacji, w kwocie 75 tys. zł.

logo oze nowe