boz3

W dniu 31 marca 2023 r. w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym, drużyna w składzie: Maja Dusznik, Weronika Fornek, Weronika Marecka, Wioletta Trus pod opieką nauczyciela p. Bożeny Cieszko-Pankiewicz, została wyróżniona  drugim miejscem w wojewódzkim konkursie „Najlepszy pomysł biznesowy”.

boz1

W programie młodzieżowej przedsiębiorczości - Lubelscy Przedsiębiorcy Jutra, w ramach którego odbywał się konkurs, brały udział drużyny ze szkół ponadpodstawowych pochodzących z trzech powiatów: janowskiego, krasnostawskiego i łęczyńskiego.

Droga do sukcesu nie była łatwa, ponieważ pomysł musiał dotyczyć  innowacji, uwzględniających zagadnienia ważne dla Lubelszczyzny, takie jak:

• Żywność wysokiej jakości,
  • Zielona gospodarka,
  • Zdrowe społeczeństwo,
  • Cyfrowe społeczeństwo,
  • Technologie i Procesy (technologie materiałowe, procesy produkcyjne i logistyczne).

Ponadto, udział w konkursie wiązał się z odbyciem wielogodzinnych szkoleń i warsztatów w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym:

Bootcamp 1 Rozwój pomysłu:

• Jak budować zespół startupowy?
  • Jak poznać swojego klienta i zbadać rynek?
  • Tworzenie modelu biznesowego
  • Zdobywanie klienta, marketing
  • Finanse firmy
  • Pitching - jak zaprezentować swój pomysł?
  • Historia porażek i sukcesów – FCapp
  • Autoprezentacja i wystąpienia publiczne

Bootcamp 2 Tworzenie biznesplanu:

• Jak zdobyłem finansowanie na swój (pierwszy) biznes? – case #1, Froebel.pl
  • Ochrona pomysłu na biznes. Dlaczego i jak?
  • Fundraising - jak zdobyć finansowanie na swój biznes?
  • Tworzenie planu biznesowego
  • Zakładanie i rozwój firmy
  • Jak wybrać swoją wymarzoną ścieżkę kariery?
  • Jak zdobyłyśmy finansowanie na swój (pierwszy) biznes? – case #2, Laboratorium Dźwięku x ROBI SIĘ!

Szkolenia prowadzili pracownicy w Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz zaproszeni goście: Danuta Sulowska Kierownik Oddziału Biznes Lubelskie w Departamencie Gospodarki, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Rafał Warchoł CEO -FCapp, Kleopatra Kharof x Tomasz Rolski Dziennikarze - Telewizja Polska, Rafał Iskra Prezes Froebel.pl, Anna Grzegorczyk Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Agnieszka Chróścik Dyrektor Działu Projektów Lubelski Park Naukowo-Technologiczny oraz Przedstawiciel Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, Mariusz Wiktorowicz Naczelnik Wydziału Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie, Lidiya Dzhmachyan, CEO, Laboratorium Dźwięku i Weronika Podstawka-Bosek CEO, ROBI SIĘ!

Drużyna z ZS nr 1 w Krasnymstawie to cztery uczennice z czwartej klasy TECHNIKUM EKONOMICZNEGO. Jak przyznają dziewczyny, do sukcesu przyczyniła się nie tylko wiedza zdobyta podczas wyjazdów do Lublina, ale też mocne podstawy zdobyte w szkole. Skonfrontowanie swojej wiedzy i umiejętności z innymi uczestnikami, dało im pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Natomiast wystąpienie p. Seweryna Szwarockiego  - Dyrektora ds. Strategii i Zrównoważonego Rozwoju Lubelskiego Węgla "Bogdanka" S.A. z prelekcją „Jak wykorzystać swój potencjał i zaplanować ścieżkę kariery?” skierowało myśli ku przyszłości. Może pojawią się kolejni przedsiębiorcy?