„Niesamowita malarska animacja”; „Kandydat do Oscara”; „Arcyciekawi bohaterowie, przejmująca historia, prawdziwe emocje” – tak o nowym hicie kinowym wypowiadają się ci, którzy widzieli najnowszy film pt. „Chłopi”.

kino2

20 października 2023r. w kinie „Morskie Oko” w Krasnymstawie uczniowie naszej szkoły również z zaciekawieniem obejrzeli tę produkcję. Rzeczywiście, trudno było oderwać oczy od kinowego ekranu. Film jest animowaną  adaptacją znanej powieści, którą jako lekturę omawiają uczniowie szkół ponadpodstawowych. Animacja malarska powstawała partiami. Najpierw nakręcono film z udziałem aktorów, potem każdy kadr  namalowano i zmontowano na nowo.

Warto przypomnieć, że autorem powieści jest W. S. Reymont, który za to dzieło w 1924r. otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Czy historia zatoczy koło i w 2024r. „Chłopi” trafią na Oscarową galę?

Po raz kolejny twórcy współczesnego kina udowadniają, że lektury nie są nudne i pokazują prawdziwe emocje i problemy. Wrażenia wizualne i akustyczne (śpiew piosenkarki Kayah) dają widzom niesamowite doznania.

Dodatkowo, uczniowie i nauczycielki: p. E. Kapuśniak i p. K. Oleszczuk obejrzeli w Krasnostawskim Domu Kultury wystawę podsumowującą XVII Przegląd Twórczości Ludowej. Można było zobaczyć dzieła osób, które realizują swoje pasje w wielu przestrzeniach sztuki ludowej, m.in. hafciarstwa, rzeźby, koronkarstwa, wycinankarstwa.

Wyjście do KDK-u zakończył spacer po urokliwym miejscowym  rynku.